Féregbiológia,

A gyűrűsférgek törzsének két legismertebb egyede a földigiliszta és az orvosi pióca.
Földigiliszta Orvosi pióca A gyűrűsférgek féregbiológia kétnyílású, tehát van egy szájnyílásuk és egy végbélnyílásuk. Testük pedig ismétlődő szakaszokból áll, amiket szelvényeknek nevezünk.
Szilágyi Márta biológia, féreg A férgek közül általában a földi gilisztát ismerjük, meg egy-két parazitát. Nem lopták bele magukat az emberek szívébe, de az a végtelenül sok gerinctelen állat sem, akiket szintén férgeknek neveznek, vagy a férgek közé sorolnak. Nem sokszor kerülnek a szemünk elé a szalag- szakáll- fonal- nyíl- gyűrűs- szívó- húros- zsinór- és nyelves féregbiológia, és ez még csak egy része ennek a nagycsaládnak.
Most a földigiliszta és a pióca jellemzőivel fogunk megismerkedni! Kültakarójuk: A gyűrűsférgek bőre egyrétegű, és az izomrétegekkel együtt bőrizomtömlőt alkot.
Mozgásuk: A bőrizomtömlőben található egy körkörös és egy hosszanti izomréteg is. Ha a körkörös izomréteg húzódik össze, akkor az állat keskenyebb és hosszabb lesz, ha pedig a hosszanti izomréteg húzódik össze, akkor az állat rövidebb és vastagabb lesz.
A gyűrűsférgek mozgását féregmozgásnak nevezzük.
A piócák vérszívó élősködők Táplálkozásuk: A földigiliszták korhadékokkal és a földben levő szerves anyagokkal táplálkoznak. Nagyon hasznos állatok, féregbiológia lazítják és keverik a talajt.
Laposférgek A laposférgek a törzsfejlődés során a szervek kialakulásának szintjére jutottak és testük több sejtrétegből áll. Az űrbél elkeskenyedett és az egynyílású bél — mint szerv — jött létre belőle, miközben a bél fala és a testfal között testüreg alakult ki. Az féregbiológia során a testüreges állatok fejlődése két, egymással párhuzamos ágon folytatódott.
Velük ellentétben a piócák vérszívó élősködők. Mindkét egyedre jellemző, hogy kétnyílású bélcsatornával rendelkeznek, amely 3 szakaszból áll: az előbélből, a középbélből és az utóbélből.
Minden szakasznak más-más funkciója van. A bélcsatorna felépítése.
Férgek törzsei 7 perc olvasás A férgek testüreges, ősszájú állatok. A mezodermában kialakult a másodlagos testüreg.